icon

Dotazy-Rady-Info

Často se ptáte na vyšetření rodičů koťat a na péči o kočku a koťata v období porodu a po něm:

Před krytím jsou rodiče našich koťat testovaní na všechny obávané nemoci (FeLV, FIV, PKD a HCM), moje kočička Quinnie (matka koťat) má kromě běžné HCM sonografie u akreditovaného specialisty i genetický test na HCM z Německa s tím nejlepším výsledkem: N/N (negativní v obou alelách). Její děti by tudíž nikdy neměli onemocnět HCM. Na zdravotní stav kladu mimořádný důraz, v minulosti jsem se rok a půl starala o kočičku s těžkou srdeční vadou, kterou jsem dostala darem (dárce ji pořídil jako zdravé kotě), a když umřela, nemohla jsem se z toho dlouho vzpamatovat.

Ve své chovatelské stanici se snažím být velmi důsledná a opatrná: kočky jsou testované a krycí kocouři rovněž; dbám, aby při krytí byla kočička v optimální kondici, aby v březosti dostávala kvalitní stravu a vhodné potravinové doplňky, konzultuji veterináře při jakýchkoli odchylkách od normálního vývoje; poslední týden před porodem je březí kočka neustále pod dohledem a u porodu je vždy zkušený veterinář (pro případ komplikací). Během kojení kočičí máma dostává kvalitní stravu na podporu tvorby mléka (běžně denně baští až půl kila čistých tuňáků nebo kuřecího masa), bezobilninové granule FARMINA, doplňky s obsahem omega 3 a taurinu. U mnohočetných vrhů mezi 2.-5.týdnem obvykle 3x denně dokrmuji mlékem pro koťata BEAPHAR. Koťata bývají kojena do začátku 4. Měsíce (moje kočky jsou dobré a obětavé kojné) a dostávají kvalitní syrové promražené kuřecí nebo krutí maso, poté tuňáky s kuřetem Scheisir nebo Applaws, granule FARMINA KITTENS resp. APPLAWS KITTENS - oboje bezobilninové, na podporu střevní mikroflory dostávají FORTIFLORU.

Vakcinace probíhá 2x v předepsaných intervalech (8/9.týden a poté 11.týden) vakcínou FELOCELL nebo RCPCH-FELLv a odčervení děláme preparátem Milbemax. Daří se jím báječně, rostou v hezkém čistém prostředí a v skvělém kolektivu a je to na nich vidět...

Péče o kočku přináší některé povinnosti:

  • Krmení jednou denně / koťata 2x denně
  • Denní mytí misek – denně čerstvá voda
  • Doplňování vody do pítka 2x týdně, mytí pítka 1x týdně
  • Výměna filtru v pítku 1x měsíčně
  • Čištění záchůdku denně
  • Doplňování steliva 2x týdně
  • Výměna steliva a mytí toalety jednou za 7-14 dní
  • Běžný úklid, vysávání chlupů 2x týdně
  • Podání pasty k lepšímu trávení chlupů jednou za 7-14 dní
  • Návštěva veterináře:
    • Povinné očkování proti panleukopenii, kočíčí kaliciviroze, herpesviru – jednou ročně
    • očkování proti vzteklině – jednou za 1-3 roky podle typu vakcíny, nepovinné
    • další výběrová očkování – jednou ročně na základě konzultace s veterinářem
    • odčervení – jednou ročně

Pití:

Nejlépe voda z vodovodu. Pokud použijete misku, je třeba jí denně vymývat, aby v ní nezůstávaly kočičí sliny. Pokud použijete pítko, stačí vodu 2x týdně doplnit, jednou týdně vymýt a jednou za 4-6 týdnů vyměnit filtr. Minerální voda není pro kočky vhodná – zvýšený přívod minerálů škodí kočičím ledvinám.

Jídlo:

Krmivo může být vlhké (syrové PROMRAŽENÉ maso, konzervy, kapsičky) anebo suché (granule) anebo kombinované. Stejně jako lidi, i kočky mají své stravovací preference, a tyto se můžou v průběhu jejich života měnit. Syrové maso, nejlépe kuřecí, krůtí nebo hovězí koupíte výhodně ve větším balení (3-5 kg), na hrubo jej umelete a naporcujete do mikroténových sáčků, sáčky zauzlíte a uložíte do mrazáku na minimálně 48 hodin – velikost porcí by měla záviset od počtu strávníků, jedna porce by měla obsahovat jídlo na 1/2 dne až den. Syrové maso je pro kočky přirozená potrava, a když se doplní kvalitními granulemi, kočce skutečně nic nechybí. Nesnažte se kočce zavděčit čerstvými rybami – takovýto pokus by mohl skončit velkými zažívacími obtížemi a nutností návštěvy veterináře. Relativní výjimkou může být čerstvé maso v biokvalitě z českého chovu, kočky mají rády hovězí maso, které jim dávám 2x týdně kvůli vysokému obsahu taurínu – nutný pro zdraví očí.

Toaleta:

Otevřená nebo uzavřená (s krytem). Dobře se mi osvědčila toaleta CAT DOME s předsíní, kde si kočičky očistí tlapky a pak méně vynášejí stelivo. Nevýhodou je pracnější mytí a skutečnost, že už nejsou k dostání ani náhradní díly. Vyzkoušela jsem i automatickou (elektronickou) toaletu CAT GENIE, funguje dobře, pokud kočka nemá měkčí stolici – pak nastane skutečná katastrofa a nutnost celý složitý aparát rozdělat a ručně vyčistit. Rovněž inzerovaná nulová spotřeba omyvatelných granulí není zcela pravdou – granule musíte minimálně jednou týdně dosypat, takže úspornost i menší pracnost toalety by se daly diskutovat.
Výběr steliva je kapitola sama o sobě. U koťat doporučuji takové stelivo, které ani po polknutí kotě neohrozí na životě, například granulát z přírodního jílu (např. Biocat´s Natural).

Škrabadla, odpočívadla, hračky:

Osvědčily se nám škrabací stromy s pelíšky, kde si kočičky a koťátka brousí pazourky (a tím šetří váš nábytek), učí se šplhání, trénují mrštnost a také odpočívají. Pohled na škrabací strom obložený spícími koťaty je prostě neodolatelný. Kočičí hračky: Víte, že na většině hraček je upozornění, že by je kočky neměly používat bez dohledu? Než kočce (kotěti) hračku dáte, zvažte, jestli ji může rozkousat, její části polknout (ocásky od textilních myší, kousky gumových míčků, vlákna plyše, peříčka … atd.) a co to s ním případně může udělat. Pokud máte doma kotě/koťata, zařiďte, aby se nedostala do styku s nylonovými punčochami, tenkými elektrickými šňůrami (nabíječka na mobil) a drobnými ostrými kovovými předměty.



picture
picture
picture